Motto

Ergonomia - jak siedzieć ergonomicznie.

67% wszystkich zatrudnionych siedzi w sposób niewłaściwy. Aby siedzieć poprawnie należy przestrzegać kilku bardzo prostych zasad ergonomii.

1

Stopy powinny swobodnie spoczywać na podłożu. Powierzchnia stopy powinna tworzyć z podudziem kąt 90°. Jest to możliwe dzięki regulacji wysokości siedziska, która pozwala na dobranie optymalnej pozycji dla ludzi różnego wzrostu.

2

Aby umożliwić swobodny przepływ krwi, kolana powinny znajdować się w lekkim kącie rozwartym - zapewnia to odpowiednio wyprofilowane siedzisko z możliwością regulacji wysokości.

3

Podłokietniki (z regulacją wysokości) powinny pozwolić uzyskać kąt rozwarty pomiędzy ramieniem a przedramieniem.

4

Oparcie fotela powinno być lekko wychylone do tyłu (kąt pochylenia tułowia w stosunku do reszty ciała większy niż 90 stopni) aby nie utrudniać pracy narządów wewnętrznych.

5

Aby zapobiec drętwieniu nóg oraz uciskowi na powierzchnię ud powinno się wykorzystywać pełną głębokość siedziska.

6

Plecy powinny mieć stały kontakt z wyprofilowanym oparciem, co pomaga zachować naturalny kształt kręgosłupa.

7

Nie zaleca się siedzenia w tej samej pozycji przez dłuższy czas, stanowi to bowiem niekorzystne obciążenie dla organizmu. Jak najczęściej należy zmieniać pozycję za biurkiem - prostować nogi, wyginać plecy, kołysać się wraz z fotelem. Dynamiczna zmiana postawy podczas pracy pomaga zmniejszyć obciążenia naszego układu ruchu.